Skip to content

A “Light” Dinner, Part 2


French omelette; spring lettuce, nasturtiums, shiitake mushrooms and tarragon viniagrette
Leftover soup, a baguette
2003 Paul Domaine Blanck riesling

4 replies »

  1. chubby —

    $5 per quart-sized box. Enough for two meals for one person. It was a splurge item and not something I would normally get.

    FYI, a typical greenmarket haul is around $40 to $50 but you also need to consider I’m shopping for enough food for a week and a half to two weeks. Not everything I get will be consumed in short order. For instance, unsalted butter sells for $3.50 a tub. I can make that stretch over a month’s worth of meals.

    The next time I go to USGM, I’ll post what I bought and the total bill to give you an idea of how much things cost.

    Like

What's your opinion?

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

In the Pantry

%d bloggers like this: